Stackpole Electronics Inc. RC14JT9K10
RC14JT9K10 picture photo
Mfg. Part Number
RC14JT9K10
Brief Description
RES 9.1K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JT9K10.pdf
Availability of RC14JT9K10
QUANTITY
RC14JT9K10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JT9K10
Internal Part NumberEIS-RC14JT9K10
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JT9K10
Related LinksRC14J, RC14JT9K10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JT9K10 Details Description
Related parts for RC14JT9K10
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 250V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A SOT223-3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 50VDC RAD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 6 PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf