Stackpole Electronics Inc. RC14JT9R10
RC14JT9R10 picture photo
Mfg. Part Number
RC14JT9R10
Brief Description
RES 9.1 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JT9R10.pdf
Availability of RC14JT9R10
QUANTITY
RC14JT9R10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JT9R10
Internal Part NumberEIS-RC14JT9R10
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JT9R10
Related LinksRC14J, RC14JT9R10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JT9R10 Details Description
Related parts for RC14JT9R10
MOSFET P-CH 100V 1.1A SOT223 datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2040L/H2730TR 5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT SMD 30GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON MODE SU 9V datasheet.pdf