Stackpole Electronics Inc. RC14KT18K0
RC14KT18K0 picture photo
Mfg. Part Number
RC14KT18K0
Brief Description
RES 18K OHM 1/4W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC14KT18K0.pdf
Availability of RC14KT18K0
QUANTITY
RC14KT18K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14KT18K0
Internal Part NumberEIS-RC14KT18K0
Standard Package5,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14KT18K0
Related LinksRC14K, RC14KT18K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14KT18K0 Details Description
Related parts for RC14KT18K0
SIDAC 220-250V 1A TO92 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
BLADE SEATING TOOL 10 ROW HM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO220-7 datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 70A 400V TO-83 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 360MA 740 MOHM datasheet.pdf