AVX Corporation F931D336MNC
F931D336MNC picture photo
Mfg. Part Number
F931D336MNC
Brief Description
CAP TANT 33UF 20V 20% 2917
Datasheet Download
F931D336MNC.pdf
Availability of F931D336MNC
QUANTITY
F931D336MNC Order Process
Ship out your order
Specifications of F931D336MNC
Internal Part NumberEIS-F931D336MNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeN
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931D336MNC
Related LinksF931D, F931D336MNC Datasheet, AVX Corporation Distributor
F931D336MNC Details Description
Related parts for F931D336MNC
RES SMD 499 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC USB SWITCH DPST 8UMLP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR SLF 100 MM datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 4.9NS 256FPBGA datasheet.pdf
CONN HDR 2MM 3POS VERT PCB TIN datasheet.pdf