Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F1152CS
RC1608F1152CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F1152CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F1152CS.pdf
Availability of RC1608F1152CS
QUANTITY
RC1608F1152CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F1152CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F1152CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F1152CS
Related LinksRC1608, RC1608F1152CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F1152CS Details Description
Related parts for RC1608F1152CS
IDC CABLE - ASC34H/AE34M/X datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
SOCKET 4POLE R10 SER PC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.81MM datasheet.pdf
60709A303 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 9A AC/DC datasheet.pdf
RES SMD 800 OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 85MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf