Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F12R1CS
RC1608F12R1CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F12R1CS
Brief Description
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F12R1CS.pdf
Availability of RC1608F12R1CS
QUANTITY
RC1608F12R1CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F12R1CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F12R1CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F12R1CS
Related LinksRC1608, RC1608F12R1CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F12R1CS Details Description
Related parts for RC1608F12R1CS
RES 820 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 24A TO-262 datasheet.pdf
WIRE TIE PUSHBUTTON POLY NAT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
LIN TRANSCEIVER datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZA10 PG16 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
BLADE SET HEX SOCKET W/CASE 9PC datasheet.pdf
RES 953K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf