Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F1650CS
RC1608F1650CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F1650CS
Brief Description
RES SMD 165 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F1650CS.pdf
Availability of RC1608F1650CS
QUANTITY
RC1608F1650CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F1650CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F1650CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F1650CS
Related LinksRC1608, RC1608F1650CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F1650CS Details Description
Related parts for RC1608F1650CS
VARISTOR 247V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
IDC CABLE - MCS40K/MC40M/MCS40K datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 280V 3.5A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 5A TO252-3 datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO7 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1W DO214AC datasheet.pdf
500 TB SOCKET RA datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM LCKD RTR 12VDC datasheet.pdf