Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F1783CS
RC1608F1783CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F1783CS
Brief Description
RES SMD 178K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F1783CS.pdf
Availability of RC1608F1783CS
QUANTITY
RC1608F1783CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F1783CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F1783CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F1783CS
Related LinksRC1608, RC1608F1783CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F1783CS Details Description
Related parts for RC1608F1783CS
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
KIT DEMO FOR MCF5211 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET PHIL/SLOT 5PC datasheet.pdf
TOOL ERGO DIE SET MCP 2.8K datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 42POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 70.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO .1A 30V datasheet.pdf