CTS Electronic Components CB3-3C-11M0000
CB3-3C-11M0000 picture photo
Mfg. Part Number
CB3-3C-11M0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 11.000MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
CB3-3C-11M0000.pdf
Availability of CB3-3C-11M0000
QUANTITY
CB3-3C-11M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3-3C-11M0000
Internal Part NumberEIS-CB3-3C-11M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCB3
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency11MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3-3C-11M0000
Related LinksCB3-3C-, CB3-3C-11M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
CB3-3C-11M0000 Details Description
Related parts for CB3-3C-11M0000
IC 8051 MCU 64K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 200MW 1005 datasheet.pdf
FUSE AUTO 2A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
CONN MHV PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
SR,R,1/2"HFC,.375 TAB,NI PLT datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
STARTER RELAY NO 4PIN 24V 40A datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf