AVX Corporation TAJA474M025RNJ
TAJA474M025RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJA474M025RNJ
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 25V 20% 1206
Datasheet Download
TAJA474M025RNJ.pdf
Availability of TAJA474M025RNJ
QUANTITY
TAJA474M025RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA474M025RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJA474M025RNJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)14 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA474M025RNJ
Related LinksTAJA474, TAJA474M025RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA474M025RNJ Details Description
Related parts for TAJA474M025RNJ
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOSFET N-CH 49V 80A TO220-7 datasheet.pdf
IC REG LDO 0.9V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 54SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
IC SRAM 256K 32X8 28TSOP datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.5A SOT223 datasheet.pdf