Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F2322CS
RC1608F2322CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F2322CS
Brief Description
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F2322CS.pdf
Availability of RC1608F2322CS
QUANTITY
RC1608F2322CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F2322CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F2322CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F2322CS
Related LinksRC1608, RC1608F2322CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F2322CS Details Description
Related parts for RC1608F2322CS
IC OPAMP GP 1.8MHZ 8DIP datasheet.pdf