Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F243CS
RC1608F243CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F243CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F243CS.pdf
Availability of RC1608F243CS
QUANTITY
RC1608F243CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F243CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F243CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F243CS
Related LinksRC1608, RC1608F243CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F243CS Details Description
Related parts for RC1608F243CS
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 48TSOP datasheet.pdf
2-BUTTON STA.COVERPLATE ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
ELECTRICAL ENCLOSURE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 42A TO247 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 250V CH 1812 datasheet.pdf