Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F2611CS
RC1608F2611CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F2611CS
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F2611CS.pdf
Availability of RC1608F2611CS
QUANTITY
RC1608F2611CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F2611CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F2611CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F2611CS
Related LinksRC1608, RC1608F2611CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F2611CS Details Description
Related parts for RC1608F2611CS
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 220V datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FRAM 40VQFN datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf