Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F2673CS
RC1608F2673CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F2673CS
Brief Description
RES SMD 267K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F2673CS.pdf
Availability of RC1608F2673CS
QUANTITY
RC1608F2673CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F2673CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F2673CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F2673CS
Related LinksRC1608, RC1608F2673CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F2673CS Details Description
Related parts for RC1608F2673CS
CONN HEADR BRKWAY .100 62POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 50V 20% 1507 datasheet.pdf
FUSE SLOW BLOW 250VAC 25A 5AG datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 48POS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 150MA 15 OHM SMD datasheet.pdf