Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F2740CS
RC1608F2740CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F2740CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 274 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F2740CS.pdf
Availability of RC1608F2740CS
QUANTITY
RC1608F2740CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F2740CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F2740CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F2740CS
Related LinksRC1608, RC1608F2740CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F2740CS Details Description
Related parts for RC1608F2740CS
CAP CER 8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 15QFN datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 18SSOP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.7A 190 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 66POS datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 28 AWG GRN datasheet.pdf