Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F2870CS
RC1608F2870CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F2870CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 287 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F2870CS.pdf
Availability of RC1608F2870CS
QUANTITY
RC1608F2870CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F2870CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F2870CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F2870CS
Related LinksRC1608, RC1608F2870CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F2870CS Details Description
Related parts for RC1608F2870CS
IC ADC 500NS S/H 2.5V REF 20SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET 14AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
EVAL BOARD LINEAR REG ADP7142 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
WHITE LED 12 VAC/VDC datasheet.pdf