Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F3011CS
RC1608F3011CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F3011CS
Brief Description
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F3011CS.pdf
Availability of RC1608F3011CS
QUANTITY
RC1608F3011CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F3011CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F3011CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F3011CS
Related LinksRC1608, RC1608F3011CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F3011CS Details Description
Related parts for RC1608F3011CS
IC CLK ZDB 5OUT 220MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 20% 2824 datasheet.pdf
IC LINE RCVR DIFF 3.3/5V 8-MSOP datasheet.pdf
CABLE ASSEM .05" 26POS F-F 3 datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 16A DC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TJ F/B SZ20 MODULE W/5 RESISTORS datasheet.pdf
15UF 50V 5X11MM 105C 2000H datasheet.pdf