Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F3090CS
RC1608F3090CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F3090CS
Brief Description
RES SMD 309 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F3090CS.pdf
Availability of RC1608F3090CS
QUANTITY
RC1608F3090CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F3090CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F3090CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)309
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F3090CS
Related LinksRC1608, RC1608F3090CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F3090CS Details Description
Related parts for RC1608F3090CS
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP START/JOG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 4POS TIN datasheet.pdf
CABLE 12COND 16AWG SLATE 500' datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 5.95"L X 3.15"W datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100 L.585 datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf