Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F3321CS
RC1608F3321CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F3321CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F3321CS.pdf
Availability of RC1608F3321CS
QUANTITY
RC1608F3321CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F3321CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F3321CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.32k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F3321CS
Related LinksRC1608, RC1608F3321CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F3321CS Details Description
Related parts for RC1608F3321CS
IC FLASH 8MBIT 85NS 40TSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS GLD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf