Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F4122CS
RC1608F4122CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F4122CS
Brief Description
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F4122CS.pdf
Availability of RC1608F4122CS
QUANTITY
RC1608F4122CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F4122CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F4122CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F4122CS
Related LinksRC1608, RC1608F4122CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F4122CS Details Description
Related parts for RC1608F4122CS
CONN HEADER VH TOP 9POS 3.96MM datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT R/A PCB 10POS GOLD datasheet.pdf
SPADE INSULKRIMP (B-224-08X) datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC R6 datasheet.pdf
V7 MINI BASIC SW SINGLE POLE datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf