Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F474CS
RC1608F474CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F474CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F474CS.pdf
Availability of RC1608F474CS
QUANTITY
RC1608F474CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F474CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F474CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F474CS
Related LinksRC1608, RC1608F474CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F474CS Details Description
Related parts for RC1608F474CS
HEATSHRINK FP301 1/16" X 1000'BK datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 60MSPS 20-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 0.43 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf