Hirose Electric Co Ltd HIF7-120DA-1.27DS(71)
HIF7-120DA-1.27DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF7-120DA-1.27DS(71)
Brief Description
CONN RCPT 120POS 1.27MM T/H R/A
Datasheet Download
HIF7-120DA-1.27DS(71).pdf
Availability of HIF7-120DA-1.27DS(71)
QUANTITY
HIF7-120DA-1.27DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF7-120DA-1.27DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF7-120DA-1.27DS(71)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions120
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesFlange
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.327" (8.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF7-120DA-1.27DS(71)
Related LinksHIF7-120DA, HIF7-120DA-1.27DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF7-120DA-1.27DS(71) Details Description
Related parts for HIF7-120DA-1.27DS(71)
CONN ADAPTER PLUG/PLUG 16POS 2MM datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 1CH 64TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 57.6KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 22AWG 100' datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.6A SOT-25 datasheet.pdf
IC SRAM 4M 512KX8 36SOJ datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 9C BRD 600V datasheet.pdf