Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F5110CS
RC1608F5110CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F5110CS
Brief Description
RES SMD 511 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F5110CS.pdf
Availability of RC1608F5110CS
QUANTITY
RC1608F5110CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F5110CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F5110CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F5110CS
Related LinksRC1608, RC1608F5110CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F5110CS Details Description
Related parts for RC1608F5110CS
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 6V datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET OCTAL 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
VHDM MP 8 ROW POWER ASSY 3CKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf