Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F5622CS
RC1608F5622CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F5622CS
Brief Description
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F5622CS.pdf
Availability of RC1608F5622CS
QUANTITY
RC1608F5622CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F5622CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F5622CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F5622CS
Related LinksRC1608, RC1608F5622CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F5622CS Details Description
Related parts for RC1608F5622CS
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO213AB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18 OHM 5% 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC BUFER/LINE DVR 3ST X2SON5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
IC CLK GEN VCXO PROGR 28TSSOP datasheet.pdf
OSC MEMS 66.6666MHZ CMOS SMD datasheet.pdf