Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F5760CS
RC1608F5760CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F5760CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 576 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F5760CS.pdf
Availability of RC1608F5760CS
QUANTITY
RC1608F5760CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F5760CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F5760CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F5760CS
Related LinksRC1608, RC1608F5760CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F5760CS Details Description
Related parts for RC1608F5760CS
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PRECISION CLAMP datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP TIN 8AWG datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 35V X6S 0603 datasheet.pdf
MICRO 15C S 48" YEL JACKS NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf