Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F5904CS
RC1608F5904CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F5904CS
Brief Description
RES SMD 5.9M OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F5904CS.pdf
Availability of RC1608F5904CS
QUANTITY
RC1608F5904CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F5904CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F5904CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)