Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F68R1CS
RC1608F68R1CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F68R1CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F68R1CS.pdf
Availability of RC1608F68R1CS
QUANTITY
RC1608F68R1CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F68R1CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F68R1CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F68R1CS
Related LinksRC1608, RC1608F68R1CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F68R1CS Details Description
Related parts for RC1608F68R1CS
CONN HEADER LOPRO R/A 50POS GOLD datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 250VAC 16A SNAP QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
LEAD PLUG STK BAN 2MM YEL 4" datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 49DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 98.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.19A 90 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 6POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 18 AWG ORNG datasheet.pdf