Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F6981CS
RC1608F6981CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F6981CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F6981CS.pdf
Availability of RC1608F6981CS
QUANTITY
RC1608F6981CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F6981CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F6981CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F6981CS
Related LinksRC1608, RC1608F6981CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F6981CS Details Description
Related parts for RC1608F6981CS
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 90 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR BQ24730 datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 220000UF 20% 16V SCREW datasheet.pdf
HEADER SLOTTED WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 600MA 160 MOHM datasheet.pdf
MICRO 25C S 6" RBW FLOAT datasheet.pdf