Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F750CS
RC1608F750CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F750CS
Brief Description
RES SMD 75 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F750CS.pdf
Availability of RC1608F750CS
QUANTITY
RC1608F750CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F750CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F750CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F750CS
Related LinksRC1608, RC1608F750CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F750CS Details Description
Related parts for RC1608F750CS
IC REG LDO 12V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
RES 1.05M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 24"W datasheet.pdf
IC PLL WAN SE STRATUM 100TQFP datasheet.pdf
INDICATOR INCAND RED PANEL MNT datasheet.pdf
RES 47 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR 6UDFN datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 2A SYNC 2A datasheet.pdf
RES SMD 0.056 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf