Vishay/Dale RNC55J3442BSBSL
RNC55J3442BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3442BSBSL
Brief Description
RES 34.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3442BSBSL.pdf
Availability of RNC55J3442BSBSL
QUANTITY
RNC55J3442BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3442BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3442BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)34.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3442BSBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3442BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3442BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J3442BSBSL
RES SMD 12.7OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 2.00A STRAP datasheet.pdf
DIODE PIN ATTENUATOR SER SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 1X1 14TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 30.5VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT NK datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf