Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F821CS
RC1608F821CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F821CS
Brief Description
RES SMD 820 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F821CS.pdf
Availability of RC1608F821CS
QUANTITY
RC1608F821CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F821CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F821CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F821CS
Related LinksRC1608, RC1608F821CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F821CS Details Description
Related parts for RC1608F821CS
CONN HEADER VERT 68POS 1.27MM datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX19713 datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT RED LC 0.80" CCRLD datasheet.pdf
CONTACT SOCKT 3.6MM CRIMP TURNED datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 90D SOLID datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf