Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F9311CS
RC1608F9311CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F9311CS
Brief Description
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F9311CS.pdf
Availability of RC1608F9311CS
QUANTITY
RC1608F9311CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F9311CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F9311CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.31k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F9311CS
Related LinksRC1608, RC1608F9311CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F9311CS Details Description
Related parts for RC1608F9311CS
CONN PIN HOOD INT 75POS PANEL MT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 10K OHM 8SRT datasheet.pdf