Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J200CS
RC1608J200CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J200CS
Brief Description
RES SMD 20 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J200CS.pdf
Availability of RC1608J200CS
QUANTITY
RC1608J200CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J200CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J200CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J200CS
Related LinksRC1608, RC1608J200CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J200CS Details Description
Related parts for RC1608J200CS
CAP FILM 4700PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
TRANSMITTER RF 418MHZ SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 48A SO8FL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 271K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT PIN datasheet.pdf