Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J201CS
RC1608J201CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J201CS
Brief Description
RES SMD 200 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J201CS.pdf
Availability of RC1608J201CS
QUANTITY
RC1608J201CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J201CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J201CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J201CS
Related LinksRC1608, RC1608J201CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J201CS Details Description
Related parts for RC1608J201CS
FUSE 500MA 125V ALARM IND NORM datasheet.pdf
RES 3 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 400VDC 2820 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8MSOP datasheet.pdf
RES 470 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 19COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
ESD SOLDERING HANDLE W/RMP-1 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.9A 127 MOHM SMD datasheet.pdf