Stackpole Electronics Inc. WW10JB8K50
WW10JB8K50 picture photo
Mfg. Part Number
WW10JB8K50
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.5K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW10JB8K50.pdf
Availability of WW10JB8K50
QUANTITY
WW10JB8K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW10JB8K50
Internal Part NumberEIS-WW10JB8K50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW10JB8K50
Related LinksWW10J, WW10JB8K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW10JB8K50 Details Description
Related parts for WW10JB8K50
CONN HEADER .100 DUAL STR 8POS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
METRAL HDR RA PWR 4X6 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 10-DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 17000UF 20% 10V FLATPCK datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
MINIFIT JR RA SR/PEG TIN 5POS datasheet.pdf