Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J203CS
RC1608J203CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J203CS
Brief Description
RES SMD 20K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J203CS.pdf
Availability of RC1608J203CS
QUANTITY
RC1608J203CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J203CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J203CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J203CS
Related LinksRC1608, RC1608J203CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J203CS Details Description
Related parts for RC1608J203CS
IC MULTIPLEXER 1CH 38TSSOP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 1W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
MOD IGBT SGL SWITCH 1700V E10 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
RES 11 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
RES 4.17K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 161.1328MHZ 6-CLCC datasheet.pdf