Stackpole Electronics Inc. RSF12GB430R
RSF12GB430R picture photo
Mfg. Part Number
RSF12GB430R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 430 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF12GB430R.pdf
Availability of RSF12GB430R
QUANTITY
RSF12GB430R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12GB430R
Internal Part NumberEIS-RSF12GB430R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)430
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12GB430R
Related LinksRSF12, RSF12GB430R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12GB430R Details Description
Related parts for RSF12GB430R
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 ANALOG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 9.31 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
IC FPGA SOC 10K LUTS 484FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 64POS SMD datasheet.pdf