Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J221CS
RC1608J221CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J221CS
Brief Description
RES SMD 220 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J221CS.pdf
Availability of RC1608J221CS
QUANTITY
RC1608J221CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J221CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J221CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J221CS
Related LinksRC1608, RC1608J221CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J221CS Details Description
Related parts for RC1608J221CS
Connector Header 6 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC DAC 8BIT 40MHZ VOUT 24-QSOP datasheet.pdf
CONN COMMONING BAR 3POS TIN datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 20% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC UP SUPERVISOR LP 10TDFN datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 5CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 1.2MM 6POS FOR 26AWG datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf