Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J224CS
RC1608J224CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J224CS
Brief Description
RES SMD 220K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J224CS.pdf
Availability of RC1608J224CS
QUANTITY
RC1608J224CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J224CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J224CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J224CS
Related LinksRC1608, RC1608J224CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J224CS Details Description
Related parts for RC1608J224CS
CONN HEADR BRKWAY .100 28POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND QD DIFF 28-PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 8BIT ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
114FXE6-ST-80 SWITCH datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 28SSOP datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
18POS, MIXED,REC HSG,ASSY,SEALED datasheet.pdf