Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J305CS
RC1608J305CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J305CS
Brief Description
RES SMD 3M OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J305CS.pdf
Availability of RC1608J305CS
QUANTITY
RC1608J305CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J305CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J305CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J305CS
Related LinksRC1608, RC1608J305CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J305CS Details Description
Related parts for RC1608J305CS
IC DAC 12BIT AMP/BUFF 24SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8UMAX datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 15NS 100TQFP datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.3W MINI6 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 680K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS W/SOCKETS datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 300MA 600 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.4MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
VERSAFIT ELEC datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1000V 35A KBPC-W datasheet.pdf