Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J3R3CS
RC1608J3R3CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J3R3CS
Brief Description
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J3R3CS.pdf
Availability of RC1608J3R3CS
QUANTITY
RC1608J3R3CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J3R3CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J3R3CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J3R3CS
Related LinksRC1608, RC1608J3R3CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J3R3CS Details Description
Related parts for RC1608J3R3CS
RES ARRAY 4 RES 18 OHM 1206 datasheet.pdf
IC OCTAL TRANSP LATCH 20SOIC datasheet.pdf
IC SW TEMP REMOTE 8-UMAX datasheet.pdf
OSC VCXO 16.384MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 150 Position 0.075" (1.91mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 240W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
OPTION CARD TOTALIZER LDD datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 3.81MM R/A GN datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf