Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J430CS
RC1608J430CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J430CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 43 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J430CS.pdf
Availability of RC1608J430CS
QUANTITY
RC1608J430CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J430CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J430CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J430CS
Related LinksRC1608, RC1608J430CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J430CS Details Description
Related parts for RC1608J430CS
IC REG MULTI CONFIG ADJ 5A TO263 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
IC FIFO BI SYNC 256X18 64-TQFP datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 15ppm 8pF 40 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4A TO220F datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2/3.2GSPS 292BGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V SO8FL datasheet.pdf