Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J433CS
RC1608J433CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J433CS
Brief Description
RES SMD 43K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J433CS.pdf
Availability of RC1608J433CS
QUANTITY
RC1608J433CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J433CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J433CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J433CS
Related LinksRC1608, RC1608J433CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J433CS Details Description
Related parts for RC1608J433CS
4600 OHM THERMISTOR datasheet.pdf
IC SYNTHESR DDS/DAC 28SSOP TR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SW DIP 8POS SIDE HALF PITCH SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 4.7UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
SW KEY TUBULAR HIGH SECURITY #04 datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W DL +/-12VOUT SIP7 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf