Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J435CS
RC1608J435CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J435CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.3M OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J435CS.pdf
Availability of RC1608J435CS
QUANTITY
RC1608J435CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J435CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J435CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.3M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J435CS
Related LinksRC1608, RC1608J435CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J435CS Details Description
Related parts for RC1608J435CS
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 3A TSMT 3 datasheet.pdf
SENSOR AMP 5000PSI 4-20MA OUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
RES 169 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 400VDC datasheet.pdf