Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J435CS
RC1608J435CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J435CS
Brief Description
RES SMD 4.3M OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J435CS.pdf
Availability of RC1608J435CS
QUANTITY
RC1608J435CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J435CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J435CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.3M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)