Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J752CS
RC1608J752CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J752CS
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J752CS.pdf
Availability of RC1608J752CS
QUANTITY
RC1608J752CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J752CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J752CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J752CS
Related LinksRC1608, RC1608J752CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J752CS Details Description
Related parts for RC1608J752CS
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 25.001MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 600VDC AXIAL datasheet.pdf