Stackpole Electronics Inc. RC1KB100R
RC1KB100R picture photo
Mfg. Part Number
RC1KB100R
Brief Description
RES 100 OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC1KB100R.pdf
Availability of RC1KB100R
QUANTITY
RC1KB100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1KB100R
Internal Part NumberEIS-RC1KB100R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.224" Dia x 0.563" L (5.70mm x 14.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1KB100R
Related LinksRC1K, RC1KB100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC1KB100R Details Description
Related parts for RC1KB100R
CAP CER 0.22UF 50V Y5V 0805 datasheet.pdf
BACKSHELL DB25 45DEG MET PLASTIC datasheet.pdf
IC FPGA 312 I/O 456FBGA datasheet.pdf
Crystal 7.3728MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
LED INDICATOR 16MM W/BEZEL datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.8K OHM 5SIP datasheet.pdf
IC RF DTC 100-3000MHZ 10QFN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.3V 4-USP datasheet.pdf