Stackpole Electronics Inc. RC1KB100R
RC1KB100R picture photo
Mfg. Part Number
RC1KB100R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC1KB100R.pdf
Availability of RC1KB100R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RC1KB100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1KB100R
Internal Part NumberEIS-RC1KB100R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRC1 Series 04/Aug/2014
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.224" Dia x 0.563" L (5.70mm x 14.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1KB100R
Related LinksRC1K, RC1KB100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC1KB100R Details Description
Related parts for RC1KB100R
RES SMD 5.76K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4SMD datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 25 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR HAND TYPE 20MM NPN 1592MM datasheet.pdf