Stackpole Electronics Inc. RC1KB12K0
RC1KB12K0 picture photo
Mfg. Part Number
RC1KB12K0
Brief Description
RES 12K OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC1KB12K0.pdf
Availability of RC1KB12K0
QUANTITY
RC1KB12K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1KB12K0
Internal Part NumberEIS-RC1KB12K0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.224" Dia x 0.563" L (5.70mm x 14.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1KB12K0
Related LinksRC1K, RC1KB12K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC1KB12K0 Details Description
Related parts for RC1KB12K0
ATMEL SYNARIO VHDL SYNTHESIS OPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CORD GRIP 15-17MM DIAM datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 80POS .050 VERT datasheet.pdf
TEST LEAD RACK HD MAG SCREW MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 4V X6S 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SR BTS PC 10A 20 ASY P datasheet.pdf