Stackpole Electronics Inc. RC1KB1K20
RC1KB1K20 picture photo
Mfg. Part Number
RC1KB1K20
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2K OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC1KB1K20.pdf
Availability of RC1KB1K20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RC1KB1K20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1KB1K20
Internal Part NumberEIS-RC1KB1K20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRC1 Series 04/Aug/2014
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.224" Dia x 0.563" L (5.70mm x 14.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1KB1K20
Related LinksRC1K, RC1KB1K20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC1KB1K20 Details Description
Related parts for RC1KB1K20
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 10W datasheet.pdf
RES 3.09 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 63A 500V CLASS GL/GG datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 50W datasheet.pdf
3 WAY ISOLATING AMP 4-20MA datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE 480V EMI 55A datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
PGA SOLDER TAIL 1.27MM datasheet.pdf
45P DUSTCAP STP BRKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 0.35A SOT363 datasheet.pdf